Agrometeo Pogodynka

Home WINDSURFING Historia sportu

Historia sportu


 
Pomysł jednak nie odniósł oszałamiającej kariery i w tym samym roku niezależnie dwóch kalifornijczyków i przyjaciół, Jim Drake - żeglarz i konstruktor lotniczy oraz Hoyle Schweitzer - surfer i matematyk pracowali nad nowym wynalazkiem chcąc połączyć surfing z żeglarstwem – kluczową kwestią był pomysł Jima dotyczący masztu na elastycznym przegubie i dzięki wykorzystaniu komputerowych metod projektowania oraz wielu przeprowadzanych prób na wodzie, otrzymali ostateczny kształt deski, masztu,żagla i bomu.
Opracowali również sposoby łączenia poszczególnych elementów i pod koniec 1968 roku opatentowali pierwszą deskę windsurfingową nazywając ją „windsurfer”.
 
 
Dlatego to właśnie Jim Drake i Hoyle Schweitzer zostali ochrzczeni mianem wynalazców windsurfingu, jednakże do dziś  toczy się nieustanny dialog, kto jest prawdziwym ojcem tej dyscypliny. Dla nas najważniejszy pozostaje fakt, iż powstał wreszcie pierwszy sprzęt , a  co za tym idzie jeden z najpiękniejszych sportów zwany windsurfingiem.  Wracając do historii Schweitzer niezadowolony deskami z włókna szklanego poszukiwał lepszych materiałów, które byłyby przede wszystkim bardziej wytrzymałe no i oczywiście z powodów ekonomicznych tańsze. Dotarł w ten sposób do polietylenu a jego producent, firma Dupont była tak zaskoczona i zadowolona nowym wykorzystaniem ich materiału, że rozpoczęła promocję windsurfingu poza Stanami Zjednoczonymi, co znacznie przyczyniło się do wzrastania popularności tego sportu w Europie. Drake, jako naukowiec nie miał ochoty zostawać handlowcem tak, więc odsprzedał wszelkie prawa do patentu Schweitzerowi a ten w latach 70tych zrobił to samo zachowując jednak 50% praw do patentu i windsurfera zaczęto produkować w Europie a dokładnie w Holandii. Po pięciu latach europejskie deski zaczęły konkurować a w zasadzie systematycznie wypierać z rynku amerykańskich poprzedników.

Od tamtych czasów minęło wiele lat, a popularność windsurfingu stale rośnie. Kiedyś dostępny tylko dla nielicznych, dzisiaj trafia w zasadzie do odbiorców wszystkich grup społecznych. Nowe technologie i duży wybór desek i żagli windsurfingowych sprawiają, że stał się sportem rodzinnym, gdzie już 3-4 letnie dzieci mogą zaczynać edukacje a 5-6 latki szaleją śmigając już zarówno po płaskiej wodzie jak i na falach.
 

 


Istnieje wiele odmian pływania na desce, jednak zdecydowanie najbardziej widowiskowy i spektakularny jest wave, czyli surfowanie podczas bardzo wymagających warunków, jest to zdecydowanie najtrudniejsza konkurencja w windsurfingu. Zawody te rozgrywane są na wielkich falach, ich wysokość dochodzi nawet do 5 metrów a wiatr wieje z niewyobrażalną siłą. Podczas tej konkurencji oceniane są skoki, salta, różne figury w powietrzu, jazda na fali, styl a ostatnio coraz częściej do programu wave zawodnicy włączają triki z freestyle'u. 

 

  Robby Naish – USA 
 
 
 
Ezzy Sails                                                   Neilpryde Combat
 
 
 

 
 

 
 
 
 

 

 

 

 

Sprzęt do konkurencji SPEED wykonany przez firmę Naish
 
 
 
 
 
 
 


 

 
 
Reklama