Agrometeo Pogodynka

Strefy pasatowe


Strefy pasatowe - dwie, rozlokowane symetrycznie na obydwu półkulach strefy wiatrów, obejmujące swym zasięgiem obszary ok. 5-35º szerokości geograficznej (w zależności od pory roku na danej półkuli).

Pasaty są najbardziej stałymi ze wszystkich wiatrów oceanicznych. Wieją z wyżów podzwrotnikowych w kierunku równikowego pasa niskiego ciśnienia. Na półkuli północnej mają kierunek NE, a na południowej SE.

Średnia siła wiatrów pasatowych wynosi 10-20 węzłów. Strefa pasatowa charakteryzuje się dobrą pogodą, z wysokim ciśnieniem i zmiennym opadem.

Najlepiej wykształcony system pasatów można zaobserwować na południowym Atlantyku i południowym Oceanie Spokojnym.

Roczne zmiany położenia Słońca względem Ziemi, powodują cykliczne przesuwanie się stref wiatrowych wraz ze Słońcem. Oznacza to w praktyce, że w miesiącach lipiec-sierpień także strefy pasatowe znajdują się o kilka stopni szerokości geograficznej wyżej na północ, w stosunku do swojego położenia w miesiącach styczeń-luty.

Wiatry pasatowe zdecydowanie ułatwiają oceaniczną żeglugę jachtową w kierunku na zachód. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są o określonych porach roku zagrożone huraganami.

 

Marzy Ci się pełnomorski rejs? Zapraszamy na stronę: Rejs Chorwacja