Agrometeo Pogodynka

Home Środki ratunkowe Rakietnica
Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
[Zamknij]

Rakietnica

W tym roku wyposażenie naszego jachtu wzbogaciło się o mniej lub bardziej znaną rakietnicę sygnalizacyjną firmy NICO. Postanowiłem przybliżyć Wam to urządzenie.

 

 

Firma NICO zaprojektowała dedykowaną właśnie do sportów wodnych rakietnicą sygnałową sześciostrzałową. Dedykowaną gdyż jej jakość wykonania (grube tworzywo sztuczne), warunki pracy oraz zabezpieczenia przed przypadkowym wystrzałem są według mnie na wysokim poziomie.

Rakietnica może wystrzelić z jednego magazynka jeden po drugim 6 załadowanych flar na wysokość do 80 m. Producent podaje, że flara widoczna jest z 10 km. Czas świecenia jest określony na 6-7 sekund.

Jest to czas nieporównywalnie krótszy niż rakiety spadochronowe, których czas świecenia przekracza często minutę, aczkolwiek możliwość wystrzelenia sześciu flar zamiast jednej może mieć zasadnicze znaczenie, chociażby w przypadku sygnałów do regat.

Rakietnica NICO składa się z 3 elementów - korpusu, magazynka i oczywiście flar dostępnych w różnych kolorach.

Korpus zwraca uwagę zabezpieczeniami przed przypadkowym wystrzałem. W sumie urządzenie ma 4  rodzaje zabezpieczeń przed przypadkowym odpaleniem: zawleczka przytroczona do tzw. "rączki", przełącznik na korpusie F/S (Fire/Safe), obracany ręcznie magazynek (który można ustawić w pozycji S Safe lub F Fire, w którym iglica nie ma możliwości uderzenia w spłonkę łuski) oraz czwarte zabezpieczenie - wbudowana wewnątrz zapadka grawitacyjna uniemożliwiająca wystrzał w momencie gdy rakietnica skierowana jest ku ziemi.

 

 Jak widać, urządzenie jest na tyle zabezpieczone, że śmiało można przechowywać naładowaną rakietnicę na jachcie. Dostępne kolory flar to czerwone, zielone i białe. Można także nabyć opakowanie zawierające 10 flar w 3 kolorach.

 
 

Po wystrzeleniu flar magazynek zdejmuje się z korpusu i przeładowuje nowymi flarami. Urządzenie wraz z flarami kosztuje około 200 zł. Myślę, że nie jest to wygórowana cena za możliwość wezwania pomocy.

 

Grzegorz Polak  www.jachtklub.elblag.pl