Agrometeo Pogodynka

Home Ratownictwo morskie

Ratownictwo morskie SAR

Wydaje się, że podstawową przyczyną wielu tragicznych wypadków żeglarzy i marynarzy jest brak szacunku do morza. Morza nie trzeba traktować jednak jak przeciwnika i z nim walczyć. Żegluga morska to przecież nie wojna. Statków z reguły nie topi morze. To ludzie topią jachty i statki, to oni powodują zderzenia, wejścia na mieliznę, zalania itd.

 

 

Jest to właśnie skutek lekceważenia morza, nie doceniania zagrożeń, liczenia, że „jakoś to będzie”, że się uda. Myślenie, że wypadki zdarzają się innym jest samo w sobie bardzo złudne. Nie wolno przeceniać własnych umiejętności w obliczu żywiołu, jakim jest morze. Dysponowanie kosztownym sprzętem, ukończenie szkoleń teoretycznych nie czyni z nas ekspertów. Takie myślenie prowadzi do tragedii. Weryfikacja prawdy dokonywana przez morze bywa niestety czasem bardzo bolesna.

Nie możemy zapominać o prawdzie podstawowej – to czy wrócimy szczęśliwie „z morza” zależy przede wszystkim od nas samych. Choć wszyscy teoretycznie wiedzą jak się wzywa pomoc i jak zachować się by jej doczekać, to z praktyką bywa różnie.

Zapraszamy do zapoznania się z praktycznym materiałem poświęconym zagadnieniom ratowania życia na morzu.

 

Edmund Kosiarz
Jerzy Waligóra
Służba SAR – Gdynia