Agrometeo Pogodynka

Home PORADNIK METEO Wiatr Wiatry lokalne Jugo

Jugo

Jugo - ciepły i wilgotny wiatr wiejący z SE wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku.

Jego obecność związana jest z przechodzeniem nad Adriatykiem z zachodu na wschód układu niskiego ciśnienia. Wieje średnio od 5 do 7 dni.

Jugo przybiera na sile stopniowo, w przeciwieństwie do błyskawicznie przybierającej na sile bory. Towarzyszy mu spadek ciśnienia, zwiększenie zachmurzenia i deszcz. Wraz ze wzrostem siły wiatru rozbudowuje się długa i wysoka fala, szczególnie w kanałach między wyspami.

Jugo i pogoda którą przynosi jest z reguły zastępowane przez borę w miarę przesuwania się układu wysokiego ciśnienia na północy.

Niekiedy jednak ma miejsce bardziej niebezpieczny rozwój układu pogodowego. Zamiast bory pojawiają się silne i powodujące dodatkową, wysoką falę wiatry z kierunków od SE do SWS znane jako garbin (garbinada) lub lebić (lebićada).

Taki rozwój sytuacji ma miejsce, gdy na południowym Adriatyku kształtują się ośrodki wyżowe, podczas gdy w jego północnej części przemieszczają się głębokie niże. Na szczęście dla żeglarzy taka pogoda nie trwa długo i w końcu zastępuje ją ponownie jugo lub ostatecznie bora, po której przychodzi rozpogodzenie.

Podobnie jak bora ma swoją nietypową odmianę w postaci "ciemnej bory", tak generalnie wilgotne i deszczowe jugo ma swoją "suchą" odmianę. Suche jugo nie przynosi wprawdzie deszczu, ale potrafi wiać przez kilka dni z siłą sztormu.

 

Chcesz wyczarterować jacht w Chorwacji? Zapraszamy na stronę: Czartery jachtów Grecja