Agrometeo Pogodynka

Home PORADNIK METEO Wiatr Wiatry lokalne Bora

Bora

Bora (bura) - suchy, chłodny i bardzo porywisty wiatr wiejący znad pasm górskich lub płaskowyżów w kierunku morza, jeziora lub równiny.

Bora jest najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym wiatrem wiejącym wzdłuż wybrzeża Chorwacji, szczególnie w jego północnej części.

Wiatr ten potrafi w bardzo krótkim czasie osiągnąć ogromną prędkość, przekraczającą niekiedy 50 węzłów.

Wiejąca w Chorwacji bora jest zawsze elementem większego układu pogodowego - występuje gdy ośrodek wysokiego ciśnienia znad kontynentu europejskiego przemieszcza się na wschód, w kierunku Adriatyku.

Bora występuje przez cały rok, ale szczególnie silnie wieje w miesiącach jesiennych i zimowych. Rzadko wieje dłużej niż 3 dni, przeważnie z kierunku NE.

Szczególną i wyjątkową odmianą jest tzw. "ciemna bora" - bardzo silny wiatr wiejący w zimie na północnym Adriatyku. W przeciwieństwie do "klasycznej" bory związanej z przejściem układu wysokiego ciśnienia, "ciemna bora" powiązana jest z przejściem niżu i przynosi wilgotne powietrze, zachmurzenie i niekiedy śnieg.

Prawdopodobnymi oznakami nadciągającej bory jest gromadzenie się chmur nad pasmami górskimi Velebit na północy oraz Mosor i Biokovo na południu.

 

Chcesz wyczarterować jacht w Chorwacji? Zapraszamy na stronę: Czarter jachtów Grecja