Agrometeo Pogodynka

Home KITE Pianki i kaski

Pianki i kaski

 

Najprzyjemniej jest pływać bez pianki. Czuć na nieskrępowanej skórze wiatr i bryzgi wody. Jednak w Polsce niezbyt długo trwa okres, kiedy możemy sobie na to pozwolić.

Pianka (wetsuits) – elastyczny, neoprenowy ubiór używany przez surferów w chłodne dni lub na zimnych akwenach; w Polsce używana przez cały rok; chroni surfera przed wyziębieniem, wiatrem, otarciami a także zwiększa pływalność. Pianka surfingowa wyglądem przypomina piankę do nurkowania, jest od niej jednak wygodniejsza, pozwalając na mniej skrępowane, obszerniejsze ruchy podczas pływania. Ponadto pianki nurkowe są najczęściej zbyt ciepłe do surfingu i krępujące ruchy. Posiadają grubość od 6mm i więcej, – podczas gdy najcieplejsze pianki surfingowe osiągają 5mm.
 
Pianka powinna być dopasowana do ciała. Wyróżnia się modele kobiece, męskie i dziecięce.

Materiały używane do produkcji pianek to najcześciej neopren i jersey.

Neopren jest cieplejszym, grubszym i droższym materiałem przypominającym gumę; najczęściej w kolorze czarnym, wykorzystywanym do produkcji długich cieplejszych pianek.
 

Jersey jest cieńszym, chłodniejszym i tańszym rozwiązaniem, przypominającym wyglądem zwykły materiał; występuje w różnych często żywych kolorach; używa się go do produkcji krótkich i długich pianek na ciepłe dni.
 
 
Jersey stosuje się także w najbardziej „ruchomych” miejscach ciepłych neoprenowych pianek (np.kolana, łokcie,pachy) w celu zwiększenia wygody. Najcieplejszym i najrzadziej spotykanym rozwiązaniem są pianki suche (dry suits).Przypominają suche pianki do nurkowania, nie są dopasowane tak jak pianki neoprenowe. Charakteryzują się całkowitą nieprzepuszczalnością wody z zewnątrz. W odróżnieniu od pianek mokrych – pod pianke suchą zakłada się bawełnianą bieliznę. Pianek suchych używają zapaleńcy, gdy temperatura wody spada poniżej około 8 stopni.

Długość pianek waha się od pianek całkowicie krótkich (rękawy do łokci – nogawki do kolan), poprzez pianki półkrótkie (rękawy do łokci – nogawki do kostek), aż do pianek długich (rękawy do dłoni – nogawki do kostek).

Zazwyczaj wraz ze wzrostem długości pianki rośnie też jej grubość oraz przewaga neoprenu nad jerseyem. Przez to pianka jest cieplejsza i droższa.

Grubość pianek surfingowych waha się od 2 do 6mm. Najczęściej w jednej piance występują dwie lub nawet trzy grubości neoprenu zastosowane na przemian w miejscach „ruchomych” – cieńsze, na tułowiu – grubsze; np. 3/4/5 mm (ręce/nogi/tułów).

Istnieją pianki przeznaczone specjalnie do kitesurfingu, które charakteryzują się wzmocniona na przetarcia okolica kolan oraz uszyciem ramion bardziej „w górę” w stosunku do pianek windsurfingowych. Jednak zarówno pianek windsurfingowych, jaki i ewentualnie nurkowych można używać do uprawiania kitesurfingu.

Kask (helmet)

Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed urazami – zarówno ze strony goniącej Ridera deski (gdy używa board leasha), jak i innych użytkowników oraz wszelkich obiektów znajdujących się na akwenie. Stanowi nieocenioną ochrone podczas manewrów na lądzie (start lądowanie) i wodzie oraz we wszelkich niebezpiecznych sytuacjach.

Wyróżnia się dwa główne typy kasków: twarde (skorupowe) i miękkie (grube piankowe) .
 

 

Na podstawie książki „Kite Szkoła Kitesurfingu” Dariusz Ziomek,
Opracował Wiktor Chyczewski www.kiteinstruktor.pl

 

 

 

 
Reklama