Agrometeo Pogodynka

Home KITE Deski

Deski

Deski do kitesurfingu i ich rodzaje

Deski kite’owe mają obecnie od 115 do 190cm długości i 36-48 cm szerokości. Choć zdarzają się ultra krótkie deski dla bardzo lekkich Riderów na bardzo silny wiatr (np.90cm długości) to najczęściej używanymi rozmiarami są długości 125 – 138cm i szerokości 38-42cm. Na początku dominowała tendencja do skracania desek, mówiło się że im ktoś ma krótszą deskę - tym lepiej potrafi pływać. Dziś wracają dłuższe deski a rośnie z kolei szerokość – zwiększająca stabilność. Ułatwiająca lądowanie i szybsze wejście w ślizg. Długość ma wpływ na utrzymywanie kierunku płynięcia, zwłaszcza przy dużych prędkościach – a szerokość stabilizuje deskę, nie pozwalając na wibrację w kierunku palce-piety, pomaga też wraz z odpowiednim ukształtowaniem dna (concave, rocker) uzyskać jak najmiejsze opory podczas jazdy a co za tym idzie – odpalać w ślizg przy jak najmiejszej sile wiatru.

Deski można podzielić na dwie zasadnicze grupy: jedno- i dwukierunkowe. Opis w kolejności historycznej.


Directional


Deski kierunkowe są jak widać asymetryczna. Deski tego typu o większych rozmiarach i wyporności są doskonałe do nauki pierwszych ślizgów. Deski o mniejszych parametrach (takie jak na poniższym zdjęciu) idealnie nadają się dla zaawansowanych riderów na zafalowane akweny, deski te są bardzo wymagające gdyż na takiej desce sztuką jest zawrócić.
 
 
Deski typu DIRECTIONAL

Mutant

Rodzaj desek powstały w wyniku ewolucji kitesurfingu jest to można powiedzieć przejściówka (skrzyżowanie directionali i twin tipów) która zapoczątkowała i była impulsem do stworzenia desek dwukierunkowych. Choć asymetryczna – należy już do rodziny desek dwukierunkowych. Dziś już praktycznie nie używa sie mutantów.
 
 
Twin - tip
Czyli „podwójny typ” oznacza deskę dwukierunkową – jak nazwa wskazuje, można na niej pływać w obu kierunkach. Na tego typu deskach pływa 95 procent kitesurferów.
 

 deski typu TWIN-TIP
Wakeboard

To również deska dwukierunkowa, zapożyczona z bliźniaczej dyscypliny o tej samej nazwie, w której nasz latawiec zastępuje dużej mocy motorówka. Główną różnicą jest zastąpienie strapów wiązaniami. Zapinane na stałe (sztywno, za pomocą rzepów) łączą trwale stopy z deską.
 
 
deski typu WAKEBOARD

Skimboard

Są niesymetrycznymi deskami, mają kształt bardzo krótkich i bardzo szerokich desek surfingowych, ich wielka zaletą jest niebywale szybkie wchodzenie w ślizg przy minimalnym wietrze – więc umożliwia zabawę na płaskiej wodzie w warunkach granicznie słabego wiatru, swietnie spisują się też na fali – ale wymagaja dużej wprawy, dają wiele frajdy i pozwalają odkryć Kitesurfing na nowo.  
 
 
  deski typuSKIMBOARD
Kiteskate

Nowością pochodzącą również z wakeboardingu sa deski typu kiteskate, zwane również wakeskate. Zaprojektowane do nawodnego Freestyle, dla wąskiego grona użytkowników.

 
 
deski typu WAKESKATE
 
Surfboard do złudzenia przypomina deske surfingową. Jest deską kierunkową, stworzoną specjalnie do ujarzmiania dużych fal” 
 
 
deski typu SURBOARD

Hybrid Wave

Firma RRD stworzyła już surfboarda typu twin-tip. Jest to deska przeznaczona na fale, ale dwukierunkowa.
 
 
Deska typu Hybrid Wave - RRD Toxic Wave
 
 

 
Na podstawie książki „Kite Szkoła Kitesurfingu” Dariusz Ziomek,
Opracował Wiktor Chyczewski www.kiteinstruktor.pl
 

 
Reklama