Agrometeo Pogodynka

Home Żeglarskie zasady bezpieczeństwa (PZŻ)

Żeglarskie zasady bezpieczeństwa (PZŻ)

Tekst przyjęty przez Komisję Szkolenia PZŻ

ŻEGLARSKIE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

podczas pływania w niebezpiecznych warunkach

(gdy nadciąga burza – zawsze lub gdy prędkość wiatru przekracza 6º B (14 m/s, 50 km/h, 27 węzłów)

 

  1. Zakładamy i zapinamy KAMIZELKI RATUNKOWE (zgodne z PN – EN, posiadające znak CE). PRZED ROZPOCZĘCIEM REJSU MUSZĄ być indywidualnie dopasowane do każdego członka załogi zgodnie z instrukcją użytkowania).
  2. Cała załoga w KAMIZELKACH RATUNKOWYCH przebywa w kokpicie (i wszystko co żywe), kadłub jachtu SZCZELNIE ZAMYKAMY na przysłowiowe cztery spusty. Uszczelniamy wywietrzniki.
  3. Żagle zrzucamy i zabezpieczamy (rolfok!!!). Można postawić tylko bardzo mały fok sztormowy 1 – 2 m².
  4. Płyniemy z wiatrem, kursem FORDEWIND. Zawczasu, (o ile czas na to pozwala) płyniemy do brzegu (chowamy się w porcie, przystani, za cypel, las itp.).
  5. Podnosimy miecz o 2/3 – 3/4.
  6. Gdy temperatura wody jest niższa niż 15 ºC przed założeniem KAMIZELKI RATUNKOWEJ ciepło się ubieramy. Do kieszeni wkładamy czekoladę, chałwę lub inne posiadane smakołyki energetyczne – zawierające tłuszcz, cukier.
  7. Przed rozpoczęciem rejsu „KOMÓRKĘ” z wcześniej WPISANYMI numerami ALARMOWYMI: WOPR 601 100 100 lub europejski numer ratunkowy 112 (na morzu w strefie przybrzeżnej Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne Gdynia 505 050 971 lub Świnoujście 505 050 969) umieszczamy w FUTERALE WODOODPORNYM. W niebezpiecznych warunkach zawieszamy na smyczy na szyi i umieszczamy pod kamizelką ratunkową. Podczas rejsu BATERIA JEST ZAWSZE naładowana do pełna.
  8. Zawsze, GDY ŻEGLUJEMY mamy OCZY i USZY otwarte na to, co nam „MÓWI PRZYRODA”. W każdej chwili potrafimy określić miejsce gdzie jesteśmy, wskazać to miejsce na mapie.
  9. Systematycznie słuchamy PROGNOZ POGODY. Czym częściej tym jesteśmy bezpieczniejsi.
  10. Pamiętamy że ALKOHOL w każdej postaci w zimnej wodzie JEST TRUCIZNĄ DZIAŁAJĄCĄ SZYBKO i SKUTECZNIE.


TAK TRZYMAĆ !

Opracował
STEFAN  HEINRICH

Warszawa,   sierpień 2007 – 2009 r.NADCHODZI BURZA - sprawdź jak rozpoznać zagrożenie