Agrometeo Pogodynka

Home Porady bezpieczeństwa (śródlądzie)

Porady bezpieczeństwa (śródlądzie)

Przed wyjściem na wodę:

 1. Wchodząc na nieznany Ci jacht, sprawdź dokładnie stan techniczny jednostki: przede wszystkim ster, olinowanie stałe i żagle. Sprawdź także gdzie znajdują się kamizelki ratunkowe.
 2. Najlepiej jeszcze w pierwszym porcie naucz swoją załogę szybko refować żagle (przede wszystkim grota).
 3. Przed każdym opuszczeniem portu sprawdź prognozę pogody: w Internecie, najbliższym kapitanacie lub SMSem.
 4. Nie znasz akwenu po którym zamierzasz żeglować? Kup niezbędne mapy, poproś lokalnych żeglarzy o trochę porad i wskazówek.
Na wodzie:
 1. Miej zawsze włączony telefon komórkowy w wodoszczelnym pokrowcu. Wprowadź do komórki numery ratunkowe:
  - 112
  - 601 100 100 – Numer Ratunkowy Nad Wodą
  - 984 – Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szlak WJM
  - +48 87 425 30 77 - Mazurska Służba Ratownicza
 2. Jeżeli chcesz być zlokalizowany i nawiązać połączenie głosowe, pobierz na smartfona aplikację ze sklepu Play – „Ratunek” (Polkomtel Sp. z o.o.) Dzięki aplikacji będzie można szybko zlokalizować Twoją pozycję przez jednostki ratownicze.
 3. Nie opuszczaj portu jeżeli w prognozach na najbliższe godziny jest mowa o burzach, gwałtownym wietrze lub warunkach wietrznych zbyt wymagających dla Twoich umiejętności żeglarskich.
 4. Nie nadużywaj alkoholu!
 5. Ciągle obserwuj zmiany pogody wokół Ciebie.
 6. Gdy mimo wszystko zaskoczyła Cię burza, odpal silnik, zrzuć żagle i płyń do najbliższego brzegu. Jeśli nie masz silnika, zrzuć żagle, rzuć kotwicę z dziobu z jak najdłuższą liną i przeczekaj burzę. Pozostań na pokładzie. Zamknij wszystkie bulaje i włazy.
 7. Żeglujesz w ciężkiej pogodzie - niech cała załoga w kamizelkach ratunkowych towarzyszy Ci na pokładzie i aktywnie pomaga w doprowadzeniu jachtu w bezpieczne miejsce.
 8. Masz na pokładzie małe dzieci? Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze - w każdym przypadku unikaj żeglugi w ciężkich warunkach pogodowych!
 9. Jeżeli wywróciłeś jacht, nie opuszczaj kadłuba tak długo jak utrzymuje się na powierzchni; wezwij pomoc. Poproś ratowników o dalsze wskazówki.

NADCHODZI BURZA - sprawdź jak rozpoznać zagrożenie